Zdravá strava a doplňky stravy - proč by měly jít ruku v ruce?

Zdravá strava by měla být naprostý základ, pokud chceme jít cestou zdravého životního stylu. Doplňky stravy zdravou stravu nikdy nenahradí, ale i přesto jsou však neocenitelnými pomocníky pro správné fungování lidského těla. Proč tomu tak je?

Jídlo vs. doplňky stravy

Jídlo. Bez jídla doslova nemůžeme žít. Věděli jste však, že ne všechno jídlo, které skončí v našich ústech, je skutečně výživné a pro tělo přínosné? Pravdou je, že velká část námi konzumovaných jídel je velmi chudá na živiny. Průmyslově zpracované potraviny, cukrovinky, hranolky a mnoho dalších - ano, samozřejmě, jsou chutné, ale nejdou ruku v ruce se zdravým stravováním.

 

Můžete namítnout, že se průmyslově zpracovaným potravinám, cukrovinkám a dalším nežádoucím prvkům v jídelníčku vyhýbáte, stravujete se zdravě, jíte dostatek ovoce a zeleniny, máte přehled o počtu přijatých sacharidů, tuků a bílkovin. Tím to však ale nekončí, naopak.

 

Víte, kolik se ve vaší běžné každodenní stravě nachází vlákniny? Kolik přijmete zinku, omega mastných kyselin, jednotlivých vitamínů nebo železa? Víte, že až 30 % české populace trpí nedostatkem hořčíku?

 

Co se tedy stane, když tělu nedodáme potřebné živiny z potravy? Můžeme je získat z jiných zdrojů? Ano, můžeme. Pomocí doplňků stravy. A co to vlastně doplňky stravy jsou?

 

Doplněk stravy je podle definice potravina, jejímž účelem je doplnění běžné stravy. Jedná se o koncentrovaný zdroj vitamínů, minerálů nebo jiných látek s nutričním nebo jiným fyziologickým účinkem. Musí být ve formě, která umožňuje správné dávkování v souladu s doporučeními – např. kapsle, tablety, sáčky s práškem, tekutina.

Zdravá strava jako základ

Abychom mohli žít dlouhý, zdravý a šťastný život, potřebujeme správnou stravu. Je těžké užívat si života, když jsme nemocní, unavení a nemůžeme naplno využít svůj potenciál. Je to dáno tím, že kvalitní strava nám umožňuje správně fungovat, rozvíjet se a užívat si života.

 

Co je vlastně zdravé stravování? Jednoduše řečeno, jde o to jíst správné potraviny ve správném množství. „Správnými“ potravinami máme na mysli potraviny bohaté na živiny z různých skupin, jako jsou například:

 

  •      Potraviny bohaté na bílkoviny
  •      Semínka
  •      Zelenina
  •      Ovoce
  •      Mléčné výrobky

Tím, že svému tělu poskytneme přístup ke zdravým potravinám, snížíme riziko, že budeme jíst vysoce kalorické (ale na živiny chudé) potraviny a nápoje.

Správná strava je z velké části otázkou volby

Při dnešním přístupu ke všem druhům potravin se zdá, že dobrá výživa je pouze jednou z mnoha možností. Náš zaneprázdněný životní styl nás činí línými, pokud jde o jídlo. Mnoho lidí raději jí to, co je dostupnější a snadněji se připravuje, bez ohledu na to, jak je to (ne)zdravé.

 

Nezdravé jídlo je levné a snadno dostupné. Nevyžaduje zpravidla žádnou přípravu – stačí rozmrazit/ohřát/zaplatit a můžete jíst.

 

Na druhou stranu zdravé a výživné jídlo je rozhodně dražší. Vyžaduje určité znalosti, pečlivý výběr surovin a také přípravu, čili čas. Je to však něco, čemu je určitě vhodné svoji pozornost, finance i časový fond věnovat.

 

Pokud jste většinu svého života drželi nezdravé stravy, čeká vás docela výzva. Zvrátit celoživotní nezdravé stravovací návyky nebude snadné. Je to však proveditelné a nejlepší je začít co nejdříve, alespoň malými krůčky. Je důležité naučit se jíst zdravě a zároveň chutně. Proč je zdravé stravování důležité?

10 výhod správného stravování:

1. Podpora základních funkcí v těle

Živiny z potravy, kterou jíte, podporují růst, údržbu a opravu buněk a tkání v těle. Například vitamín A je potřebný pro zdravý zrak a vitamín D podporuje zdravý imunitní systém. Jak si dokážete představit, nedostatek základních živin může vést k vážným zdravotním následkům.

2. Příznivý vliv na kardiovaskulární systém

Špatná strava v kombinaci se sedavým způsobem života může vést ke kardiovaskulárním onemocněním. Vyhýbejte se tedy potravinám s vysokým obsahem trans-tuků nebo nasycených tuků. Tyto druhy tuku jsou považovány za škodlivé, protože zvyšují hladinu tzv. špatného cholesterolu (LDL) a zároveň snižují dobrý cholesterol (HDL).

3. Zlepšení imunity

V dnešní době, více než kdy jindy, je zapotřebí fungující imunitní systém. Sáhnutí po výživném jídle pomůže vašemu tělu bojovat s viry, bakteriemi a dalšími patogeny vyskytujícími se v běžném prostředí.

4. Lepší kondice a zdravá váha

Čísla na váze jsou dobrým ukazatelem toho, zda jíte správně. Podvýživa může působit různými způsoby. Můžete být hubení a mít BMI pod normálním rozmezím nebo být obézní a stále trpět nedostatkem živin. Změnou jídelníčku k lepšímu můžete očekávat, že vaše váha půjde nahoru nebo dolů v závislosti na tom, co vaše tělo v tu chvíli potřebuje.

5. Pozitivní vliv na vzhled

Zdravé stravování ovlivňuje i to, jak vypadáte. Například lidé, kteří jedí zeleninu a potraviny bohaté na zdravé tuky (jako jsou tučné ryby, avokádo a ořechy), mohou očekávat hladší pleť méně náchylnou k akné.

6. Zpomalení procesu stárnutí

Všichni jednou zestárnou, ale zdravá strava může pomoci tento proces zpomalit. Nemusíte utrácet astronomické částky za masáže obličeje nebo kosmetické procedury. Stačí změnit jídelníček na zdravější, abyste poznali rozdíl.

7. Zdravé těhotenství

Bez ohledu na pohlaví, pokud zvažujete v budoucnu mít děti, měli byste dbát na své zdraví. Jinak může utrpět vaše plodnost - to platí jak pro muže tak ženy. Ženy mají navíc mnohem větší šanci na úspěšné otěhotnění (a porod zdravého miminka), pokud jsou samy zdravé.

8. Zlepšení duševního zdraví

Ano, jídlo, které jíte, ovlivňuje vaše celkové duševní zdraví. Věděli jste, že omega-3 mastné kyseliny pomáhají podporovat zdravý mozek? Omega-3 se nacházejí v tučných rybách, takže se ujistěte, že je zařazujete do svého jídelníčku.

9. Nižší riziko chronických onemocnění

Život s chronickým onemocněním není žádná legrace, zvláště když se jeho příznaky zhoršují. Naštěstí zdravá výživa může snížit riziko chronických onemocnění.

 

Ale co když už jste nemocní?

 

Zdravé stravování může pomoci zmírnit příznaky onemocnění a jejich průběh. Pokud máte například cukrovku 2. typu, ale potraviny s vysokým obsahem cukrů, které zvyšují hladinu inzulínu, jste ze svého jídelníčku vyřadili, můžete být schopni cukrovku kontrolovat.

10. Zdravý přísun energie

Při správném stravování se můžete spolehnout na pocit elánu a nabití energií. To proto, že zdravá strava znamená, že přijímáte správné množství makroživin poskytujících energii – sacharidy, bílkoviny a nenasycené tuky (takzvaný „dobrý“ typ tuku).

Základní živiny potřebné pro správné fungování těla

Pro správné fungování potřebuje tělo 6 základních živin – bílkoviny, sacharidy, tuky, vodu, vitamíny a minerály. Spadají do dvou kategorií: makroživiny a mikroživiny.

Makroživiny

Naše tělo potřebuje větší množství těchto makroživin (obvykle se měří v gramech). Tento typ živin dodává tělu energii. Existují 4 typy makroživin:

 

  •      Proteiny – mořské plody, maso, drůbež, vejce, ořechy, semena, mléčné výrobky, proteinové tyčinky
  •      Sacharidy – pšenice, brambory, luštěniny, kukuřice, fazole, ovoce s vysokým obsahem vlákniny, škrobová zelenina
  •      Tuky – mastné ryby, vejce, ořechy, semena, avokádo, olivový olej, arašídový olej, sýr, mléčné výrobky
  •      Voda – pitná voda, okurky, rajčata, pomeranče, kokosy

Mikroživiny

Naše tělo potřebuje menší množství mikroživin, proto se obvykle měří v miligramech nebo mikrogramech. Existují 2 typy mikroživin:

Vitamíny

Rozlišujeme jich 13:

  •      Komplex 8 vitamínů B - B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 a B12
  •      Vitamíny A, C, D, E a K
  •      Hlavní minerály – je jich zapotřebí více než stopových minerálů. Patří mezi ně například: vápník, hořčík, sodík a fosfor.
  •      Stopové minerály – jsou stále nezbytné, ale není jich zapotřebí velké množství. Mezi stopové minerály potřebné lidskému tělu patří například: železo, mangan, zinek, měď, jód, selen a fluor.
Minerály

Doplňky stravy

Doplněk stravy je považován za doplněk běžné stravy (nikoliv její náhrada!). Doplněk stravy je tedy považován za koncentrovaný zdroj vitamínů, minerálů a dalších látek uvedených výše. Zákon také upravuje způsob jeho uvádění na trh, a to lékovou formu (tablety, kapsle, prášek a tekutina). Doplňky stravy jsou tak obrovským zdrojem živin nezbytných pro správné fungování těla.

 

Doplňky stravy mohou obsahovat vitamíny, minerály, makro a mikroživiny, stejně jako tuky, enzymy nebo rostlinné extrakty. Obecně lze říci, že mohou obsahovat vše, co doplňuje stravu o látky, které tělu chybí pro správné fungování.

 

Právo EU definuje nejen soubor složek a dávek, které lze použít v doplňcích stravy prodávaných bez lékařského předpisu, ale také určuje, jakou formu lze použít. Z tohoto důvodu se s některými přípravky, ač mají podobné složení, zachází jako s doplňky a jiné jsou již považovány za léky.

Doplňky stravy a léky - rozdíly

Lék má léčivé vlastnosti - lze jej použít k prevenci nebo léčbě onemocnění. Má prokázané účinky a bezpečnost v klinických studiích. Také po uvedení na trh jsou léky neustále sledovány a kontrolovány kvůli možným vedlejším účinkům. Léky musí splňovat přísné kvalitativní požadavky, a proto podléhají pravidelným kontrolám.

 

Mezi lékem a doplňkem je mnoho rozdílů. Za prvé, doplněk neléčí. Jeho účelem je pouze doplnění každodenní stravy. Samotný úvod do prodeje je také mnohem snazší – doplňky neprocházejí mnohaletým výzkumem, není vyžadováno žádné potvrzení o jejich kvalitě, bezpečnosti nebo účincích popsaných výrobcem. Vedle názvu produktu však musí být uvedena fráze „doplněk stravy“. Spotřebitel by neměl mít pochybnosti o tom, že kupuje doplněk stravy, nikoli lék nebo potravinu.

 

Snadné uvedení doplňku stravy na trh a pramálo omezujících požadavků, které by tyto produkty musely splňovat, stejně jako velmi omezená kontrola doplňků, které jsou již na trhu, znamenají, že iracionální příjem těchto přípravků může nést více rizik než přínosů. Je proto důležité mít správné povědomí o tom, co a proč do sebe vpravujeme.

Potraviny nebo doplňky – jaký je nejlepší zdroj živin?

Cenné živiny mohou být tělu dodávány buď potravou, nebo prostřednictvím doplňků stravy. Příroda samozřejmě chtěla, abychom všechny živiny získávali z potravy. Různé druhy potravin obsahují širokou škálu živin, včetně těch neesenciálních (ale přesto velmi prospěšných), jako jsou flavonoidy, karotenoidy a další fytochemikálie.

 

Jak asi tušíte, jídlo je mnohem lepší zdroj živin než jakýkoliv doplněk stravy. Navíc žádný doplněk nebude nikdy chutnat tak dobře jako skutečné jídlo.

 

Ačkoliv můžeme teoreticky všechny potřebné živiny získat z potravy, doplňky stravy nebyly vytvořeny pro nic za nic. Předpokládejme, že trpíte nutričními nedostatky, ale nemáte denně přístup k dostatečně dobrým potravinovým zdrojům. V tomto případě se doplňky rozhodně ukazují jako praktické řešení.

 

V závislosti na vašich potřebách můžete sáhnout po jednosložkovém doplňku nebo kombinaci mnoha živin, jako je například multivitamín.

 

TIP: Podívejte se na porovnání přínosů živin z potravin vs. doplňků stravy.

Kdo by měl zvážit začlenění doplňků stravy do svého životního stylu?

Ne každý potřebuje doplňky, ale statisticky má většina populace permanentní nedostatek některé z potřebných živin. To platí zejména pro:

 

  •      Lidi, kteří nejedí zdravou a vyváženou stravu a mohou mít nedostatek některých, nebo mnoha, živin
  •      Lidé s trávicími problémy, jejichž tělo nemusí být schopno vstřebat důležité živiny z potravy
  •      Starší lidé, kteří vzhledem ke svému věku mohou také bojovat s omezeným vstřebáváním živin
  •      Lidé, kteří díky užívání některých léků také nevstřebávají některé živiny.
  •      Lidé s nadměrnou fyzickou či psychickou zátěží

Výběr správného doplňku stravy

Doplňky stravy jsou obecně bezpečné, je však třeba mít na paměti, že není doplněk jako doplněk. Než začnete užívat jakýkoli doplněk stravy, je nejlepší poradit se s odborníkem.

 

Možná zjistíte, že je to přehnané - zvláště pokud znáte lidi, kteří berou doplňky, aniž by se předtím poradili se svým lékařem. Pamatujte však, že příliš mnoho určitých živin může být v některých případech škodlivé. Například nadbytek vitamínu A může být toxický, zatímco nadbytek vápníku může vést ke stavu zvanému hyperkalcémie.

 

Nechte tedy někoho kvalifikovaného posoudit vaše individuální potřeby. Poraďte se se svým lékařem, zvláště pokud užíváte nějaké léky. Kromě toho můžete také oslovit dietologa nebo odborníka na výživu a poradit se o svých nutričních potřebách.

 

Nabízí se také možnost krevních testů, díky kterým zjistíte, zda-li nemáte v organismu nedostatek některých elementárních živin. Tyto testy se však zpravidla pohybují v řádech tisíců korun.

 

Pokud byste chtěli zjistit, kolik cca které živiny přijímáte, ale nechcete vynakládat vysoké částky za krevní rozbory, nabízí se i jednodušší varianta. Žijeme v pokrokové době, kdy existuje mnoho aplikací, do kterých je možno si zapisovat to, co jíme.

 

Aplikace nám následně vyhodnotí, kterých makro a mikroživin se nám dostává dostatek, a kterých naopak málo, kolik přijímáte vlákniny, cukrů a zda pijete dostatek tekutin. Samozřejmě takovéto aplikace nikdy nebudou 100 % přesné, ale je možné si díky nim udělat alespoň hrubý obrázek o tom, co náš jídelníček obsahuje.

 

Následně pro nás bude mnohem snazší posoudit, zda bychom měli najít zdravější náhrady rafinovaných cukrů, začít jíst více ovoce, omezit příjem mléčných výrobků nebo začít více pít.

Souhrn

Nyní, když víte, proč je správná výživa důležitá, jste připraveni začít přebírat kontrolu nad svou stravou? Začněte svou cestu zdravého stravování přijetím závazku. Můžete začít tím, že přestanete kupovat nezdravé jídlo. Nahraďte jej zdravými a nezpracovanými potravinami. Pamatujte také, že v případě potřeby můžete nedostatky vždy doplnit vhodnými doplňky stravy. Jedná se o pohodlnou formu, jak doplnit to, co vám chybí.

 

Tomáš Konieczny, Specialista na optimalizaci webů - Naučte se, jak nastavit základní SEO a on page faktory na svém webu


Kontakt

Prodejna:

Dačického 16
Brno - Husovice
Mapa zde >>

Otvírací doba:
Po - Pá 8:30 - 17:00

Tel.: 776 176 457

Výrobci

Nasledujte nás na Facebooku